Zeppelin logo

Susanne Storm

skuespiller


f.1970

Uddannet Skuespiller fra Statens Teaterskole 1994-1998
Skuespiller ved William Esper Studio 1993
1 års Instruktør efteruddannelse Odsherred Teater 2006
Medstifter af teatergruppen SVADA

KOMPLET CV:

TV:
-”2900 Happines” produceret af Nordisk Film /TV3 (Hanne) 142 afsnit 2007-2009

-”Danni” produceret af DR ( Helene ) 4 afsnit 2007 instruktør Poul Berg

-”Julie” produceret af DR ( ”Lulus mor)” 4 afsnit 2005 instruktør Poul Berg

-”Rejseholdet” produceret af DR ( Helene) 12 afsnit 2000-2002

-”Taxa” produceret af DR( Cecilie/ tvilling)) 8 afsnit 1998-1999

FILM:
”You & me forever” ( mor) af Kasper Munk 2011 / Nimbus Film

”Veninder” (Line) af Charlotte Sach Bostrup 2005 / Independent Filmproduktion og Regner Grasten Film

”Allegro” ( mor )af Christoffer Boe” 2005 / AlphaVille Pictures Copenhagen

”Springet”( Ruth) af Henning Carlsen 2005 / Dagmar Film produktion og SF Film

”Af Banen” ( Malene)af Martin Hagbjer 2004 / Zeitgeist

”Lauges Kat” ( mor) af Christina Rosendahl 2004 / Rosendahl film

”Mifunes sidste sang”( Hanne) Søren Kragh Jacobsen 1999 /Nimbus Film

”Laslos Tema” ( Nicole) Claus Ploug 1998 / Opus Film produktion

”Den Attende” ( escortpige)Anders Rønnow-Klarlund 1996 / Zentropa og Kolndike Film

TEATER:

”Lille Picasso” ( Picassos mor , model og div roller) af Rolf Søborg - Det lille teater (2011) Instruktør Kristian Holm Joensen

”Rødhætte og Askepot på nye eventyr” ( Askepot og div roller) af Jesper B. Karlsen - Zangenberg teater (2011) Instruktør Torkild Lindebjerg

”Historier på loftet” ( soloforestilling) af Det lille teater - Det lille teater( 2010)
Instruktør Solveig Weinkouff

” Noir” ( Zoe) af Marina Bouras - Republique ( 2010)
Instruktør Jens Albinus og Marina Bouras

”Jul for viderekomne” ( Susanne) af SVADA - Får302 (2008)
Instruktør Susanne Bonde

”Hyddlihat”(Intet navn: barn/kvinde/sangerinde) af Benny Andersen - Det Lille teater ( 2008 ) Instruktør Søren Danielsen

”Hjemkomsten” (Ruth) af Harold Pinter - Det Kgl. Teater 2007
Instruktør Emmet Feigenberg

” Sådan en bamse er jeg” ( pige/ mor/ fortæller) af Thomas Winding – Det lille teater 2005 Instruktør Thomas Winding

”Victoria og George”( Victoria Benedictsson) af Olafur Haukur Simonarson - Rønne Teater 2005 Instruktør Palle Kjærulff-Schmidt

”Hoveder på høns” ( Susanne) af SVADA - Plan B ” 2005
Instruktør Karen Margrethe Jensen

”Celestina” (Melibea) af Fernando de Rojas - Det. Kgl. Teater 2002
Instruktør Klaus Hoffmeyer

”Klaras Forhold” ( Klara) af Dea Loher - Det Kgl. Teater2001
Instruktør Rolf Heim

”Rent” ( Maureen Johnson) af Jonathan Larson - Gladsaxe Teater 2000
Instruktør Phillip Zandén

”Drømmen” ( datter til Elisabeth) af Stig Dalager - Kaleidoskop 2000
Instruktør Morten Grunwald

”Savage Love” (Div. roller) af Sam Shepard - Kaleidoskop 2000
Instruktør Erik Gottlieb
”Nederdrægtighedens Historie” af Jens Albinus - Kaleidoskop 1999
Instruktion Jens Albinus

”Paradisets børn” (Nathalie) af Jacques Prévert - Århus Teater 1998
Instruktion Kim Bjarke

”Tre søstre” (Masja) af Anton Tjekhov - Rialto 1998
Instruktør Ralf Längbacka

TEATER som instruktør:

”STRIP” Får 302 af SVADA( 2011)

”TOM K Sange fra en fribytter ” – af Tom Kristensen –med Jesper Lohmann LIVA
( 2012)



Tlf. 26151056
Email : susannestorm@email.dk